В НАШОМУ ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ МЕДИЧНА СЕСТРА:

  • надає первинну медичну допомогу дітям;
  • регулярно проводить зважування і вимірювання зросту дітей;
  • організовує обстеження і огляд дітей лікарями;
  • щоденно оглядає дітей на виявлення педикульозу та організовує огляд дітей на гельмінти;
  • контролює виконання санітарно-епідеміологічного режиму в дошкільному закладі та виконання повітряного і питного режимів, харчування дітей по групах;
  • контролює своєчасне проходження медоглядів працівниками закладу;
  • разом з лікарем і методистом розробляє систему загартування дітей, контролює проведення такої роботи в групах;
  • проводить аналіз захворюваності дітей.
Памятка для батьків.

Профілактика гострих кишкових інфекцій рятує життя

Пік кишкових інфекцій зазвичай припадає на спекотну пору року. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції. До організму такі збудники потрапляють, головним чином, з інфікованою водою, зіпсованими та неякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки.


Основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання, тощо.


Для профілактики гострих кишкових інфекцій необхідно:

  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
  • мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
  • користуватися індивідуальним посудом;
  • запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються харчові продукти;
  • регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
  • окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
  • для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
  • добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і рибу;
  • дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більше, ніж на 2 години);
  • використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
  • вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;
  • використовувати харчові продукти, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад, пастеризоване молоко;
  • мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
  • не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
  • при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
  • не купувати харчові продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
  • не давати маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
  • не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, уникати заковтування води під час купання;
  • уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
  • при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, біль голови, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень.

Краснуха.

Краснуха - це вірусна інфекція, яка поширюється повітряно-крапельним шляхом. Як правило, хворіють діти, довгостроково знаходяться в одному приміщенні з дитиною, яка є джерелом інфекції. Краснуха за своїми проявами дуже схожа на кір, але протікає значно легше.
Період від контакту до появи перших ознак хвороби триває від 14 до 21 дня.
Починається краснуха зі збільшення потиличних лімфовузлів і підвищення температури тіла до 38 градусів С. Трохи пізніше приєднується нежить, іноді і кашель. Через 2 - 3 дні після початку захворювання з'являється висип. Для краснухи характерна висип мелкоточечная рожева, яка починається з висипань на обличчі і розповсюджується по всьому тілу. Висип при краснусі, на відміну від кору, ніколи не зливається, може спостерігатися невелике свербіння. Період висипань може бути від декількох годин, протягом яких від висипки не залишається і сліду, до 2 днів.
Лікування краснухи полягає в полегшенні основних симптомів - боротьбу з лихоманкою, якщо вона є, лікування нежиті, відхаркувальні засоби.
Ускладнення після краснухи бувають рідко.
Після перенесеної краснухи також розвивається імунітет, повторне інфікування відбувається вкрай рідко, але може мати місце.
Тому дуже важливо отримати щеплення проти краснухи, яка, як і щеплення проти кору, внесена в Національний календар щеплень.
Пам'ятка для батьків.

Епідемічний паротит.

Епідемічний паротит (свинка) - дитяча вірусна інфекція, що характеризується гострим запаленням в слинних залозах.
Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом. Сприйнятливість до цього захворювання складає близько 50-60% (тобто 50 - 60% були в контакті і не хворіли і не щеплених захворює).
Від моменту контакту з хворим свинкою до початку захворювання може пройти 11 - 23 дня.
Свинка починається з підвищення температури тіла до 39 градусів С і вираженої болі в області вуха або під ним, що підсилюється при ковтанні або жуванні. Одночасно посилюється слиновиділення. Досить швидко наростає набряк в області верхньої частини шиї і щоки, дотик до цього місця викликає у дитини виражену біль. Неприємні симптоми проходять протягом трьох-чотирьох днів: знижується температура тіла, зменшується набряк, проходить біль.
Однак досить часто епідемічний паротит закінчується запаленням в залізистих органах, таких як підшлункова залоза (панкреатит), статеві залози. Перенесений панкреатит в деяких випадках призводить до цукрового діабету. Запалення статевих залоз (яєчок) частіше трапляється у хлопчиків. Це істотно ускладнює перебіг захворювання, а в деяких випадках може закінчитися безпліддям. В особливо важких випадках свинка може ускладнитися вірусним менінгітом (запаленням мозкової оболонки), який протікає важко.
Після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет, але ускладнення можуть призвести до інвалідності.
Єдиним надійним захистом від захворювання є вакцинація проти епідемічного паротиту, яка внесена до Національного календаря щеплень.
Пам'ятка для батьків.

Вітряна віспа.

Вітряна віспа (вітрянка) - типова дитяча інфекція. Хворіють в основному діти раннього віку або дошкільнята. Сприйнятливість до збудника вітряної віспи (вірус, що викликає вітряну віспу відноситься до герпес-вірусів) теж досить висока. Близько 80% контактних осіб, які не хворіли раніше, хворіють на вітрянку.
Від моменту контакту з хворим на вітряну віспу до появи перших ознак хвороби проходить від 14 до 21 дня.
Захворювання починається з появи висипу. Зазвичай це одне або два червонуватих плямочки, схожих на укус комара. Розташовуватися ці елементи висипу можуть на будь-якій частині тіла, але частіше за все вперше вони з'являються на животі або обличчі. Зазвичай висип розповсюджується дуже швидко - нові елементи з'являються кожні кілька хвилин або годин. Червонуваті цятки, які спочатку виглядають як комарині укуси, на наступний день набувають вигляд пухирців, наповнених прозорим вмістом. Бульбашки ці дуже сильно сверблять. Висип поширюється по всьому тілу, на кінцівки, на волосяну частину голови. У важких випадках елементи висипу є і на слизових оболонках - в роті, носі, на кон'юнктиві склер, статевих органах, кишечнику. До кінця першого дня захворювання погіршується загальне самопочуття, підвищується температура тіла (до 40 градусів С і вище). Важкість стану залежить від кількості висипань. Якщо елементи висипу є на слизових оболонках глотки, носа і на кон'юнктиві склер, то розвивається фарингіт, риніт та кон'юнктивіт внаслідок приєднання бактеріальної інфекції. Бульбашки через день-два розкриваються з утворенням виразок, які покриваються корочками. Головний біль, погане самопочуття, підвищена температура зберігаються до тих пір, поки з'являються нові висипання. Зазвичай це відбувається від 3 до 5 днів. Протягом 5-7 днів після останніх подсипаній висип проходить.
Лікування вітрянки полягає у зменшенні сверблячки, інтоксикації і профілактиці бактеріальних ускладнень. Елементи висипу необхідно змащувати антисептичними розчинами (як правило це водний розчин зеленки або марганцю). Обробка фарбувальними антисептиками перешкоджає бактеріального інфікування висипань, дозволяє відстежити динаміку появи висипань. Необхідно стежити за гігієною порожнини рота і носа, очей - можна полоскати рот розчином календули, слизові носа і рота також потрібно обробляти розчинами антисептиків.
До ускладнень вітряної віспи відносяться міокардит - запалення серцевого м'яза, менінгіт та менінгоенцефаліт (запалення мозкових оболонок, речовини мозку), запалення нирок (нефрит). На щастя, ускладнення ці досить рідкісні. Після вітряної віспи, також як і після всіх дитячий інфекцій, розвивається імунітет. Повторне зараження буває, але дуже рідко.
Пам'ятка для батьків.

Скарлатина.

Скарлатина - єдина з дитячих інфекцій, викликає не вірусами, а бактеріями (стрептококом групи А). Це гостре захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Також можливе зараження через предмети побуту (іграшки, посуд). Хворіють діти раннього та дошкільного віку. Найбільш небезпечні відносно інфікування хворі в перші два - три дні захворювання.
Скарлатина починається дуже гостро з підвищення температури тіла до 39 градусів С, блювання, головного болю. Найбільш характерним симптомом скарлатини є ангіна, при якій слизова зіву має яскраво-червоний колір, виражена набряклість. Хворий відзначає різкий біль при ковтанні. Може бути білуватий наліт на язиці і мигдалинах. Мова згодом набуває дуже характерний вигляд ("малиновий") - яскраво рожевий і крупно зернистий.
До кінця першого-початку другого дня хвороби з'являється другий характерний симптом скарлатини - висип. Вона з'являється відразу на декількох ділянках тіла, найбільш густо розташовуючись в складках (ліктьових, пахових). Її відмінною рисою є те, що яскраво-червона мелкоточечная скарлатинозная висип розташована на червоному тлі, що створює враження загальної зливний червоності. При натисканні на шкіру залишається біла смужка. Висип може бути поширена по всьому тілу, але завжди залишається чистим (білим) ділянка шкіри між верхньою губою і носом а також підборіддя. Сверблячка набагато менш виражений, ніж при вітряної віспи.
Висип тримається до 2 до 5 днів. Дещо довше зберігаються прояви ангіни (до 7 - 9 днів).
Лікування скарлатини зазвичай проводять із застосуванням антибіотиків, тому що збудник скарлатини - мікроб, який можна видалити за допомогою антибіотиків і суворого дотримання постільного режиму. Також дуже важливо місцеве лікування ангіни та проведення дезінтоксикації (виведення з організму токсинів, які утворюються в процесі життєдіяльності мікроорганізмів - для цього дають рясне пиття). Показані вітаміни, жарознижуючі засоби. Скарлатина також має досить серйозні ускладнення. До застосування антибіотиків скарлатина часто закінчувалася розвитком ревматизму з формуванням набутих вад серця або захворювань нирок. В даний час, за умови грамотно призначеного лікування і ретельного дотримання рекомендацій, такі ускладнення рідкісні.
Скарлатиною хворіють практично виключно діти тому, що з віком людина набуває стійкість до стрептококів. Переболевшие також набувають стійкий імунітет.
Пам'ятка для батьків.

Кашлюк.

Кашлюк - гостре інфекційне захворювання, яке характеризується тривалим перебігом. Відмітна ознака хвороби - спазматичний кашель.
Механізм передачі інфекції повітряно - крапельний. Особливістю коклюшу є висока сприйнятливість до нього дітей, починаючи з перших днів життя.
З моменту контакту з хворим на кашлюк до появи перших ознак хвороби проходить від 3 до 15 днів. Особливістю коклюшу є поступове наростання кашлю протягом 2 - 3 тижнів після його появи.
Типові ознаки коклюшу:
завзятий посилюється кашель, поступово переходить у приступи спазматичного кашлю (серія кашльових поштовхів, швидко наступна один за одним на одному видиху) з судорожним вдихом, що супроводжується свистячим протяжним звуком. У грудних дітей такий кашель може призвести до зупинки дихання. Напади кашлю посилюються вночі і закінчуються виділенням невеликої кількості в'язкого мокротиння, іноді блювотою;
одутлість особи, крововиливу в склери;
язвочка на вуздечці язика(внаслідок її травмування об краї зубів, так як під час нападу кашлю язик до межі висовується назовні, кінчик його загинається догори).
Коклюш нерідко ускладнюється бронхітами, отитом, пневмонією, випадіннями прямої кишки, пупкової і паховій грижами.
Після перенесеного коклюшу тривалий час (кілька місяців) можуть повертатися напади кашлю, особливо, якщо дитина простудиться або при фізичному навантаженні.
Єдиною надійною профілактикою проти кашлюку є вакцинація АКДС - вакциною, яка включена в Національний календар щеплень. Побоювання батьків, пов'язані з загрозою шкідливого впливу вакцини, необгрунтовані. Якість АКДС - вакцини за своїми властивостями не поступається вакцинам, що випускається в інших країнах.
Пам'ятка для батьків.

Перша допомога при алергії на укуси комах

Як правильно допомогти дитині, якщо її вкусила бджола, оса чи шершень.Улітку діти багато часу проводять надворі й активно прагнуть вивчати світ комах. І не завжди малюкові вдається подолати свою цікавість і палке бажання схопити живу іграшку ручками.Якщо твоя дитина страждає на харчову алергію чи бронхіальну астму, є висока ймовірність, що в неї може бути гостра алергічна реакція на укус комахи - бджоли, оси, шершня, й навіть комара чи мурахи. Особливо небезпечні укуси шершнів.Якщо дитину вкусила бджола, не панікуй завчасно й не плутай гостру алергічну реакцію на укус комахи зі звичайною.Нормальна й локальна реакція на укус - це біль, припухлість і почервоніння в місці укусу.Симптоми гострої алергічної реакції на укус комахи- задишка й утруднене дихання;- кропив'янка, тобто червоний сверблячий висип, що поширився за межі місця укусу;- набряк обличчя, горла, рота;- прискорений пульс, запаморочення, різке зниження тиску.Пам'ятай, що гостра алергічна реакція на укус у дитини може призвести до анафілактичного шоку, непритомності та зупинки серця.Зрозуміло, що все це загрожує життю дитини. Тут кожна хвилина дорога.Тому, якщо ти бачиш, що в дитини гостра алергічна реакція, терміново викликай "швидку" або якнайшвидше вирушай до найближчої лікарні.Якщо малюк алергік, краще заздалегідь проконсультуватися з алергологом, здати відповідні алергопроби.Можливо, тобі доведеться навчитися робити ін'єкції, аби вчасно надати першу допомогу при укусі комахи.Перша допомога при укусі комахиПромий місце укусу водою з милом або антисептиком, адже бджоли й оси сідають не лише на квіти й можуть занести інфекцію.Нанеси на місце укусу заспокійливу мазь, наприклад, гідрокортизоновий крем.Якщо нічого з ліків немає під рукою, приклади листочок подорожника, попередньо промивши його водою.Щоб зменшити свербіж, припухлість і висип, скористайся антигістамінною маззю на кшталт феністилу. Дай дитині антигістамінний препарат, який зазвичай прописує лікар у разі алергії.Наклади суху стерильну пов'язку, а до припухлості приклади лід або холодний компрес. Якщо дитина гірко плаче й не може заспокоїтися, запропонуй їй прохолодний чай із м'ятою.

Профілактика та лікування ГРВІ у дітей

З початком холодної пори року в Україні різко зростає кількість гострих респіраторно-вірусних інфекцій як серед дорослого, так і серед дитячого населення. Поради щодо лікування та профілактики ГРВІ у дітей дає головний дитячий інфекціоніст МОЗ України проф. Крамарєв Сергій Олександрович :

Основні принципи лікування дітей з ГРВІ:

- застосування етіотропних, противірусних препаратів, індукторів інтерферонів;

- температура приміщення, в якому перебуває хворий, повинна бути в межах 22-24 градуси за Цельсієм;

- при ГРВІ однаково небезпечним є як переохолодження хворого, так і перегрівання. Сильне закутування може викликати підвищення температури тіла;

- Необхідною умовою лікування ГРВІ є часте провітрювання приміщень, але за умови відсутності протягів;

- Харчування хворого повинне бути повноцінним та легко засвоюваним і складатися переважно з фруктів, овочів, каш, риби. М`ясні, смажені, жирні, гострі блюда можуть викликати підвищення температури тіла хворого;

- Дитина повинна багато пити: соки, морси, компоти, чай з лимоном, малиною, калиною, мінеральна столова вода без газу;

- Застосування рослинних адаптогенів ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінів за призначенням лікаря протягом усього періоду хвороби і ще протягом тижня після видужання;

- Лікування окремих симптомів ГРВІ:

1) зниження температури тіла, що вище 38-38,5 градусів Цельсія. Для цього доцільніше використати парацетамол або ібупрофен.

2) Ліквідація закладеності носа. Це може бути здійснено шляхом закапування у носові ходи теплого фізіологічного розчину, дитячих крапель для носа.

3) Використання відхаркувальних засобів і препаратів, що розріджують мокротиння, адаптованих для дітей.

Профілактика ГРВІ у дітей:

1.Вакцинація проти грипу.

2.Повноцінне харчування із включенням у раціон достатньої кількості овочів і фруктів, вітамінів.

3.Поступове загартування з використанням фізичних вправ і водних процедур.

4.Включення в раціон харчування, особливо в сезон підйому ГРВІ, природних фітонцидів – часнику і цибулі.

5.Постійне провітрювання приміщень та їх вологе прибирання. Регулювання вологості повітря в приміщеннях є одним з важливих способів профілактики ГРВІ. Встановлено, що максимальна інактивація вірусу парагрипу відбувається при вологості повітря 80%, грипу – при вологості повітря 50%, респіраторно-синцитіального вірусу – при вологості повітря від 30% до 80%.

6.Проведення перед осінньо-зимовим сезоном загальнозміцнюючих курсів рослинними адаптогенами ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінами.

Важливо! Всі медикаменти повинні вживатись лише за призначенням лікаря у відповідності з віком та станом дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 2988